Hasartmänguklubid ehk kasiinode eelkäijad

Meile teada olev ajalugu ei oska täpselt öelda, millal ja kus tekkisid hasartmängud. Peetakse aga võimalikuks, et kaardimängud said alguse 9. sajandil Hiinas. Teiste mängude tekkelugu on aga keerulisem, kuna need on välja arenenud muudest mängudest, näiteks neist, mida mängisid lapsed. Siiski arvatakse, et ühel või teisel moel on hasartmänge mängitud pea igas ühiskonnas. Alates antiikaja Kreekast ja Roomast, kuni Napoleoni Prantsusmaa ja Elizabethi Inglismaani välja, on ajalugu tulvil lugusid, mis räägivad hasartmängukirest. Kuigi kasiinode teke ei saanud võimalikuks enne, kui hasartmängud kogu ühiskonnale kättesaadavaks muutusid, siis teatud tüüpi hasartmänguklubid või mängusaalid, mis kasiinode funktsiooni täitsid, olid olemas juba mitusada aastat tagasi.

 

Esimene teadaolev hasartmängude mängimise koht, mida küll otseselt kasiinoks ei kutsutud, kuigi põhimõtteliselt ta seda oli, kandis nime Ridotto, mis asutati 1638. aastal Veneetsias. Selle asutas kohalik ülemnõukogu, et karnevalihooajal tagada võimude kontrolli all hasartmängude korraldamine. 150 aastat hiljem see koht küll suleti, ent ometi näitas Ridotto toona eeskuju, milline peaks olema üks kasiino. Sealt võib õppida, kuidas luua kontrollitud keskkonnas üha paremaid tingimusi selleks, et külastajatele võimalikult kvaliteetset meelelahutust pakkuda. Tänapäeva kasiinodele need asutused veel päris ei sarnanenud, ent hakkasid siiski järjest populaarsust koguma.

 

Ameerika ajaloos tuntakse kasiinode eellasi saloonide nime all. Nende kujunemist mõjutasid eelkõige neli suurlinna: New Orleans, St. Louis, Chicago ja San Francisco. Saloonides leidsid rändurid eest inimesi, kellega vestelda, pisut koos juua ning tihtipeale ka midagi mängida. Seetõttu sarnanesid need kohad varasemate Euroopa asutustega, kus hasartmängud olid samuti üks meelelahutuse vorme. 20. sajandi algul keelas USA hasartmängud ära, ent 1931. aastal lubati need Nevada osariigis, kuhu rajati seejärel esimesed legaalsed kasiinod. Alates sellest ajast on Las Vegas kuulsust kogunud kui meelelahutuse ja kasiinode meka. Kuigi Las Vegas on kasiinomaailma sümbol, siis kasiinod ja hasartmängud on suuremas osas Ameerika Ühendriikidest siiski keelatud.