Hasartmängud – meelelahutus või nuhtlus?

Tänapäeval on hasartmängud vägagi levinud meelelahutusviis. Need võivad ühe hetkega mängija elu muuta, kuna ühtmoodi võimalikud on suured võidud, aga ka suured kaotused. Kõik sõltub mängija taktikast ja tema õnnest.

Erinevad hasartmängud pole tänapäevane leiutis. Nende ajalugu ulatub vähemalt paleoliitikumi. Sellest ajast ei ole säilinud mitte kirjalikud, vaid arheoloogilised tõendid täringute eelkäijate kohta.

Nüüdseks on hasartmängudest saanud tohutult suur majandusharu. Seaduslike hasartmängude turg oli kümnendi algul ulatunud 335 miljardi USA dollarini, mistõttu võime vaid aimata, kui suur on see kümnendi lõpuks. Enamikes riikides on hasartmängud seaduste poolt karmilt ohjatud. Nii ka Eestis. On kindel vanus, millest alates tohib mängida ning hasartmängude korraldaja peab vastama kõigile tingimustele, et talle üldse hasartmängude korraldamise litsents antaks.

Kõige suurem probleem peitub selles, et osa mängijatest usub, et hasartmängude mängimine on võimalus raha teenida. Soovitame rõhutada, et nii see kindlasti pole ning mänge tuleb mängida meelelahutuse, mitte raha teenimise eesmärgil.

Mängude liigid

Tegelikult võib hasartmänguks lugeda iga mängu, kus tehakse panuseid ning kasutatakse päris raha.  Samas võib kõiki neid mänge mängida ka oma lõbuks, mitte raha võitmise hasardi pärast. Siiski loetakse järgnevaid mänge eelkõige hasartmängudeks:

  • Lauamängud ehk enamik populaarseid kaardimänge (näiteks pokker ja blackjack), täringumängud, rulett ja paljud muud kasiinodes levinud mängud;
  • Elektroonilised mängud nagu mänguautomaatide slotimängud, videopokker ja videobingo;
  • Tavalised loteriid;
  • Spordiennustused ja muud kihlveod.

Online hasartmängud

Tehnoloogia areng ning interneti muutumine igapäevaelu osaks tõid üheksakümnendate keskpaigal kaasa selle, et algas online hasartmängude võidukäik, kuna siis loodi esimesed interneti kasiino. Internetikasiinodes saab mängida erinevaid loteriisid, pokkerit, slotimänge ning teha spordiennustusi. Paljudes riikides on hasartmängude internetis korraldamine keelatud, kuid näiteks suuremas osas Euroopa Liidust on need lubatud täpselt nii nagu ka Kariibi mere saartel ja mitmetes Kanada osariikides. Hinnanguliselt on internetikasiinode turuosa selle aasta lõpuks ligikaudu 56 miljardit USA dollarit.