Film “21” – pühendus blacjackile

Blackjacki mängijad mõistsid ilmselt kohe, et kui filmi nimi on “21”, siis on juttu blackjackist. Nii ta on – režissöör Robert Luketicu film tuntud näitleja Kevin Spacey’ga ühes pearollis põhineb tõestel sündmustel kaardiloendamistrikkide kohta, mida on kasutatud suurte summade võitmiseks.

Filmi keskmes on noor ja andekas tudeng, kellel läheb matemaatikas hästi, ent kes vajaks 300 000 dollarit, et oma õpinguid jätkata. Tema õppejõud, keda mängib Kevin Spacey, soovitab noormehel liituda teiste geniaalsete matemaatikutega, et luua parim süsteem, kuidas kaardiloendamise ja salasignaalide abil Las Vegase kasiinodelt suuri summasid välja võluda, jätmata samas ühtegi kahtlust pettuse kohta. Veelgi enam – kaartide loendamine pole ka kriminaalkorras karistatav. Kõik oleks korras, kui peakangelane suudaks mängimise jätta siis, kui õpingute jaoks raha juba koos…

Filmis näeme tänapäeva – umbes aastat 2008, kuigi tegelikult kasutati sarnast petuskeemi aastatel 1979 kuni 1994. Kui filmis viivad hullu plaani ellu väike seltskond tudengeid, siis tegelikult oli selles MIT blackjacki meeskonnas vahepeal koguni 80 mängijat.

MIT blackjacki meeskonnas tegutsesid tudengid ning vilistlased sellistest prominentsetest õppeasutustest nagu näiteks Massachussetsi tehnoloogiainstituut, Harvardi ärikool ja Harvardi ülikool. Kõik algas 1979. aasta novembris, mil üks professionaalne mängur sõbrunenud tudeng J.P. Massariga, kes oskas suurepäraselt kaarte loendada. Ta tegi ettepaneku luua grupp, millega minna rahatuurile Atlantic City kasiino, kuna just seal võetud hiljuti vastu seadus, mis keelab kasiinodel kaardiloendamise vastu midagi tõsist ette võtta.

Filmi “21” loomisel aitasid ka ehtsad prototüübid ehk inimesed, kes seda skeemi tegelikult kasutasid. Ühes intervjuus avaldas Kevin Spacey, et läinud kord ühe matemaatikageeniusega koos kasiinosse. Kuigi kasiinolaua taga istus Spacey, siis tema saatja toksas tema tooli iga kord, kui peaks panust tõstma. Ning Spacey võitis alati.

Omapärane on seegi, et mängu esilinastusest kujunes 2000. aastast toimuva blackjacki turniiri Big Brother üks auhindadest. Mitmed võitjad kutsuti eksklusiivsele filmiseansile, ent parim mängur võitis 21 000 eurot väärt reisi Las Vegasesse, kus sai ööbida samas hotellis, mida näeb ka filmis “21”.